aparat usg

Wszystko co musisz wiedzieć o badaniu USG

Na czym polega badanie USG? Badanie USG (inaczej: ultrasonografia) to obrazowe badanie, które pozwala na zobaczenie narządów wewnętrznych. Kojarzy się nam najczęściej z ciążą i słusznie – podczas ciąży, od jej początku do ostatnich miesięcy, za pomocą USG zobaczyć możemy płód, a lekarz jest w stanie ocenić jego stan, bicie serca, a nawet zaobserwować płeć.

Ultrasonografia jest pomocna nie tylko w ciąży. Aparat USG umożliwi specjaliście zobaczenie wszelkich zmian nowotworowych, mięśniaków, torbieli czy guzów. To bardzo bezpieczne, bezinwazyjne i bezbolesne badanie. Jedyne przeciwwskazania to wykonywanie ich na miejscach z otwartymi ranami czy, tym bardziej, złamaniami. Badania tego absolutnie nie trzeba się obawiać.

Badanie USG to nic innego, jak fale akustyczne o tak wysokiej częstotliwości, że człowiek nie jest w stanie ich usłyszeć. Brzuch ciężarnej kobiety, czy każdą inną część ludzkiego ciała, którą lekarz chce zbadać, smaruje się żelem, aby ułatwić przewodzenie właśnie tych fal. Organy wewnętrzne wyświetlają się na ekranie. Wtedy przyszli rodzice mogą „zobaczyć” dziecko czy specjalista, w przypadku innego badania, ocenia stan pacjenta.

Najbardziej powszechne rodzaje badania USG to, oczywiście, USG jamy brzusznej (szczególnie u kobiet w ciąży), USG piersi, USG węzłów chłonnych czy tarczycy. Co ciekawe, badanie USG wykorzystywane jest również w weterynarii, np. w przypadku ciąży zwierząt.

Co pacjent powinien zrobić przed badaniem USG? Tuż przed badaniem USG pacjent nie powinien palić papierosów, jeść ciężkostrawnych potraw. Najlepiej, by pęcherz był pełny. Te kilka prostych rzeczy może pomóc w czytelności badania. Jeśli to możliwe, umów się na badanie USG na czczo, rano.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *