kremacje zwłok

Dylematy rodziny zmarłego

Śmierć jest wszechobecna, jest przecież nieodłączną częścią naszego życia i naszej natury. Kiedy umiera nam bliska osoba, trudno sobie powiedzieć, że to naturalna kolej rzeczy, że przecież żyjemy po to by umrzeć. Wówczas żal i smutek przepełnia nasze serca. A przecież trzeba myśleć o pochówku i o tych wszystkich formalnościach.

Tani pogrzeb w dzisiejszych czasach to nie lada wyzwanie. Koszty są mniejsze o ile ma się wykupioną kwaterę na cmentarzu. Wtedy pozostaje jedynie zakup trumny bądź urny, wiązanek oraz opłacenie ceremonii pogrzebowej i duchownego, który dokona pochówku. Wszystko to stanowią nie małe koszty. A jeśli dojdzie do tego wykupienie miejsca na cmentarzu oraz postawienie pomnika, to można zapomnieć, że wystarczy zasiłek pogrzebowy na pokrycie kosztów.

Reklama: pogrzeb Kraków – dom pogrzebowy EPITAFIUM

Przed dużym dylematem staje rodzina, która ma zadecydować, czy bliska osoba będzie pochowana w tradycyjny sposób w trumnie czy zdecydować się na coraz częściej wybierane kremacje zwłok. Podjęcie decyzji pomoże wyrażona wcześniej wola zmarłego o tym, jak chce zostać pochowany. Coraz częściej ludzie decydują się na kremację ze względów finansowych, bo opcja ta jest jednak tańsza. Odchodzą tutaj opłaty za tak zwaną lodówkę i urna jest zdecydowanie tańsza od trumny.

Oczywiście nie wszystko można i nawet nie powinno się rozpatrywać w kwestiach finansowych, bo w końcu chodzi o pogrzeb bliskiej osoby. Niemniej jednak spora część społeczeństwa liczy się z pieniędzmi i musi odpowiednio wszystko skalkulować, by nie przekroczyć niezbyt dużego budżetu zapewnianego przez państwo.